סדנת חורבן לדימוי העצמי (או: סדנה לשיווק סדנאות)

ב-1927 הטיס צ’ארלס לינדברג מטוס מעל האוקיינוס האטלנטי, ונחת מחוץ לפריס אחרי קרוב ליממה וחצי של חוסר ודאות. תוך ימים אחדים שמו נישא בכל רחבי העולם המערבי: האיש הראשון שחצה את האוקיינוס בטיסה.

שור אינאף, אחרי חודש וחצי, אותו לינדברג התחיל לפרסם בפייסבוק סדנה לחציית האוקיינוס. מעטים ידעו את זה, אבל ההרשמה לא היתה משהו. למתחרים (וליזמים אחרים), מנגד, יצאו העיניים: לא רק שהממזר הקדים אותנו והגיע לבאגט של פאריס לפני כולם (וקיבל בוחטה של כסף), עכשיו הוא גם עושה עוד ימבה פאפלים בסדנאות.

מאז, עסקי הסדנאות פורחים. סדנאות איפור, סדנאות תפירה, סדנאות כתיבה, סדנאות קופי, סדנאות סטורי טלינג וסטורי בלופינג, סדנאות הרזיה, סדנאות ריצה, סדנאות סריגה, סדנאות לעורכי סדנאות. עוד ועוד ועוד סדנאות!


ויושב העצמאי העמל כדבורה בבית, רואה מודעה של סדנה, נכנס ללינק – ופותח מחשבון. רק רגע, אז היא לוקחת 400 ש’ למשתתף, מביאה 70 משתתפים וסוגרת 28 אלף שקל בשלוש שעות! מטורף! (זה כמעט כמו העמוד ההוא
שלא הכניס לי 31 אלף שקל). ובלי למצמץ, הוא מתיישב לכתוב את העמוד לסדנה שלו: איך ארים לך את החיים ואהפוך אותך למיליונר בארבע שעות. תבואו. יהיה גם באן מאודה. רק 854 שקל בהקדמה מורשמת. זוז.

רגע, בעצם

ואז, רגע לפני שהוא מפרסם את המודעה, הוא עוצר רגע לעשות חשבון: המקום יעלה לי 1,000 ש’. הפינת קפה תעלה 300. הבאן עוד 700. והפרסום בטח יעלה איזה 4,000 שקל. אז 6,000 קל הוצאות. וזה בהנחה שאני יודע לכתוב ולעצב את עמוד הנחיתה בעצמי, כי אחרת הנה עפו עוד 2,000 שקל ונשארו רק 20 אלף שקל מה-28 אלף. וצריך להוריד מע”מ, אז ה-28 אלף שקל זה בעצם 24,000 שקל. ואז נשרף המחשבון.
קונה מחשבון חדש, 24 אלף שקל מינוס 8,000 הוצאות, נשאר 16 אלף שקל לשלוש שעות. מה רע?

בטח, תפתחו סדנה

תנו לי לעזור פה רגע. סדנאות זה נפלא. מעטים המקומות שבהם תלמדו על המקצוע שלכם ועל היכולת שלכם כמו בסדנאות. מעטים הדברים שישפרו אתכם כאנשי מקצוע כמו סדנאות. אחרי סדנה אחת שתעבירו תהיו הרבה יותר טובים במה שאתם עושים. לכל דבר שאתם עושים יהיה שם, ולמה שאין שם תלכו למצוא שם.

ואחרי עשר סדנאות? יש סיכוי לא קטן שבאמת ובתמים תהפכו לאוטוריטות בתחום שלכם. ובצדק.


אבל יש דאון סייד. והדאון סייד הוא לא שאתה עושה רק 16 אלף שקל לסדנה (ואתם לא, כי יש עוד הוצאות, כמו אנשי פרסום ועלויות הקמת קמפיין וגוגל ופתיחת חשבון בחברת אשראי וניהול רשימת תפוצה ועוד אלף ואחד קטנים ומזנבים כאלה, וחוץ מזה סדנאות בדרך כלל לא מתמלאות לגמרי). הדאון סייד הוא מה שהדבר הזה עושה לדימוי העצמי שלכם.


אתם יושבים מול המסך, מסתכלים על חשבון האימייל שלכם. הוא מסתכל עליכם בחזרה. אתם שותקים ביחד. אולי שותים איזה כוס עארק – ולא קורה כלום. ויש הרבה ימים שבהם לא קורה כלום. הכסף יוצא ולא קורא כלום. למשה זה יקר. ומיכל משאירה פרטים אבל לא ממשיכה לעמוד התשלום. וסיגלית שואלת מתי המחזור הבא. ורמי וסמי ותמי כותבים לך שחבל שזה בבוקר, כי בערב הם בטוח היו נרשמים.


אלא אם הסדנה בערב, ואז הם כותבים שחבל שהיא לא בבוקר.


(הרבה פעמים הראשונות מצליחות מאוד, אבל אז אתם ממצים את מעגל ההכרויות שלכם ומגלים שהסדנה השלישית או החמישית הופכת להיות מלחמת חפירות).


ומה שקורה לאורך כל התקופות האלו שבהן אתם משווקים סדנאות, בהצלחה או בכישלון, הוא שההתראות על הרשמות לסדנה הן אלה שקובעות את הדימוי העצמי שלכם. יש ימים שבהם אתם יצחק תשובה, כי נרשמו חמישה אנשים, ואז אתם מריצים חשבונות בראש, איך תשווקו שלוש סדנאות בחודש ותרוויחו מיליונים. ויש ימים שבהם אף אחד לא נרשם. לפעמים יש שבועות כאלו.


וההתראות מתיבת הדואר שלכם קובעות אם אתם גאון או אפס. אפס או גאון. אין אפשרויות אחרות.


אז תפתחו, באמת תפתחו את הסדנאות האלו. אל תתנו לי לרפות לכם את הידיים. אחרי תקופה זה יהיה קצת יותר טוב. במיוחד בימים הטובים. הימים הרעים ימשיכו להיות מחורבנים. 🙂 אבל אל תפחדו. אחרי שנה, שנתיים, שלוש זה כבר יותר קל.


רק אל תצפו ל-28,000 שקל בשלוש שעות. זה לא עובד ככה.


צפריר בשן

צפריר בשן

מספר סיפורים, כותב ומנחה סדנאות כתיבה לעסקים.

אני עובד עם לקוחות גדולים וקטנים – כאלה שצריכים עזרה כדי לספר את הסיפור שלהם, לכתוב את התסריט, הנאום או את הפוסט שלהם ואפילו לשפר את המסרים שלהם. חוץ מזה, אני מדריך עסקים ואנשים שרוצים לכתוב ולהעביר מסרים בעצמם.

אהבתם? שתפו את הפוסט
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

0
    0
    העגלה שלך
    העגלה ריקהבחזרה לחנות