אתה מהמם, את גאון ואני מתההההה

אתה מהמם, את גאון ואני מתההההה

אנחנו מהממים. ומהממות. ומרגשים. וגאונות. ואין, אין עלינו. הרסנו. שפכנו. גמרנו. חולים עלינו. כולם. החברים שלנו? מתתתתתתים!! והחברות? מתתתתתות.

עשר שנים בפייסבוק ואפילו אם הכינוי שלך בבית ספר היה “משה הדביל”, היום אתה כבר יודע שאתה גאון. איך? מהתגובות בפייסבוק.

כל יום מוכתרים רבים רבים מאיתנו כ”שמש העמים”, “גאון”, “תותח”, “לא לא, אין דברים כאלה”, “אמות עליך ואדוג דגים”, “תחמזלכ, כפרה עליכ!”? בשביל זה יש פייסבוק. אנחנו מפרסמים איזה שיחה עם הילד, או בדיחה או דעה פוליטית נורא נורא מקורית (“אני בעד ביבי, מת עליו”, או “אני נגד ביבי, שונא אותו”) – וכל החברים שלנו יוצאים במחולות ומספרים לנו איזה נהדרים אנחנו.

אני הולך להגיד משהו טיפ טיפונת קיצוני עכשיו, אז מי שיש לו בעיה לספוג זעזוע, נשים בהריון, גברים אסמטיים, חולי לב, כל אלה – בבקשה דלגו על המשפטים הבאים. זה לא טוב בשבילכם, הפרובוקציה הקשה שאני הולך להרביץ פה לפנים שלכם:

יכול להיות שאתן לא באמת גאוניות. יכול להיות שאתם לא לגמרי מהממים. והחברה שלכם, ועכשיו אני הולך להפיל אתכם מהכסא. תחזיקו חזק: היא לא באמת מתההההה!

אז מה בעצם אני אומר?

שגם אם אתם כותבים, ואפילו אם אתם חושבים שיש לכם משוב, ואולי גם הרבה אינטרקציות ושיתופים – לתגובות האלו יש ערך מוגבל. ובדרך כלל אפילו מוגבל מאוד. וזה אומר בעצם, שאין לכם דרך אמיתית לשפר את הכתיבה שלכם. אף אחד לא עוצר אתכם ומסביר מה אתם עושים טוב, מה אתם עושים פחות טוב ומה עדיף שלא תעשו יותר לעולם.

וזו בעיה.

אבל יש פתרונות

הנה הפתרונות שאני מכיר. כאלה שבאמת יעזרו לכם להשתפר:

חינם: צרו קבוצה של שלושה-ארבעה חברים וחברות. אולי אפילו טיפה יותר בהנחה שיש לכם אמון גבוה זה בזה. ותנו משוב אמיתי במעגל הזה. אל תתעסקו רק ב”אהבתי” ו”לא אהבתי”. במקום זה, תסבירו למה אהבתם. ולמה מפורט. “בגלל האותנטיות” זה רחוק מאוד מלהיות מספיק. כדי לתת משוב צריך לעבוד. לחשוב. לוודא שהשפה בסדר, שהדקדוק סביר, לראות שהטיעונים עובדים, שהקצב עובד, שיש אימפקט רגשי. מאיפה הוא בא.

ואל תשכחו להיות נחמדים זה לזה, ולדבר לגופו של תוכן – ולא לגופו של אדם. אחרת במקום קבוצת משוב תהפכו לתא של מרצ באגודת הסטודנטים. וזה כדאי פחות. לא נעים שם.

חינם אחר: יש קבוצה בפייסבוק שקוראים לה כתיבה אפקטיבית. אתם יכולים לשתף בקבוצה הזאת ולקבל משוב מקצועי. לפעמים לוקח לי 24 שעות, אבל אני מתאמץ ועדיין מצליח לענות לכולם. לא מבטיח לשמור על זה לאורך זמן.

לא חינם: סדנאות. אתם יכולים להצטרף לסדנה החד יומית שלי ב-18.3 ולקבל כלים מצוינים כדי לבדוק את עצמכם. לא יהיה שם הרבה תרגול, אבל יהיה שם ארגז הכלים השלם שאתם צריכים כדי לכתוב אפקטיבי.

או: להצטרף לסדנת הבלוגריות (והבלוגרים גם), שם ממש תקבלו משובים מפורטים. זה קורס של שישה מפגשים אונליין, שהלב שלו הוא המשוב. מתחילים ממש תכף, ב-18.2. הקורס מוגבל ל-20 משתתפות, וכל פוסט יקבל משוב, או בסדנה עצמה או באימייל. וגם: ההרשמה המוקדמת היא עד סוף השבוע. לא שאני מלחיץ או משהו.

ויש גם את רוני

למי שרוצה משוב על כתיבה ספרותית, אני ממליץ בחום רב על רוני גלבפיש (ועוד אכתוב על זה יותר, כי אני מכיר היטב את החומרים ואת השיטות שלה). לרוני יש גם קבוצות כתיבה אונליין לאנשים שפשוט צריכים מישהו שיסייע להם עם מוטיבציה. דברו איתה במסנג’ר של פייסבוק. יש לה קטע נהדר: אם היא לא יכולה לעזור לכם, היא תגיד לכם מי כן יכול.

חוץ מזה, אתם מהממים. וגאונות. ואל תתנו לאף אחד להגיד שזה לא נכון.

המלצה

היום, המלצה על כותבת מחוננת, רצה מדופלמת, נכדה נפלאה ואמא לדוגמה: מורן מישל היא משהו חשוב בסלונה (מנהלת קהילות, אני חושב. או מנהלת תוכן. או פשוט סוג של וונדר וומן, אבל אמיתית). היא גם כותבת את הבלוג למה רצה נשמה, שהוא מופת לאיך לכתוב בלוג על ספורט, כזה שעלול להיות משעמם ובנאלי, אבל מצליח לחמוק משם ולענג כל פעם מחדש. היא תמיד מחדשת, מצחיקה נורא, מרגשת, ובגדול – פצצה של בן אדם. אם אתם מחפשים יועצת תוכן, היא הראשונה שבאה לי לראש.

חוץ מזה, אני ממליץ לעקוב אחריה גם בפייסבוק, שם היא כותבת מדי פעם על המפגשים עם סבתא שלה. אני מהמר שסדרת המפגשים הזו תהפוך יום אחד לספר. וזה יהיה ספר נפלא.

אה, היא גם מגדלת חמש בנות.

אז, הנה. אל תגידו שאין לכם זמן.

אהבתם? שתפו את הפוסט
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
0
    0
    העגלה שלך
    העגלה ריקהבחזרה לחנות