צריך, חייב מוכרח וכאלה

צריך, חייב מוכרח וכאלה

צריך היא חתיכת מילה חמקמקה. אני די משוכנע שאני מרבה להשתמש בה, למרות שאני לא אוהב אותה. לפעמים פשוט אין ברירה, ולפעמים זה כמו בפולנית: “כי ככה זה. צריך.” אבל שתדעו שצריך להשתדל להימנע. או שלפחות צריך לשים לב..

צריך היא מילה מפוקפקת. חוץ מזה שהיא מכוערת פונטית ומכאיבה בחלל הפה (והטלפיים), יש לה עוד בעיות. קודם כל, היא יכולה להופיע בפני עצמה, בלי גוף שמשייך אותה (“אני צריך”, “אתה צריך”),  וכשכותבים ככה מיד עולה השאלה מי צריך. מצד שני, כשהיא מופיעה עם שיוך, היא עשויה להיות מעצבנת אפילו יותר: “אתם צריכים לחשוב על זה!” ומי אני שאגיד לכם מה אתם צריכים?

ויש גם יותר גרוע

ואם זו מטרידה, אז חייב עלולה ממש להזיק. הידעתם שיש המון אנשים שלא יכולים לסבול את צמד המילים “אתם חייבים”? וזה לא משנה אם תגידו להם “אתם חייבים לשתות”. גם זה יעצבן אותם, למרות שהם באמת חייבים לשתות. בקיצור, אתם חייבים לחשוב פעמיים לפני שאתם מחייבים מישהו לעשות משהו.

ולסיום, אם ממש מוכרחים, אז יש יותר גרוע מחייבים: מוכרחים. אני תמיד מזמין לחשוב על המשמעות של מילה כשכותבים אותה: המשמעות של להכריח היא קשה. כמו לכפות. כמו, לא עלינו, לאנוס. אז בקיצור, אל תכריחו: לא בכתב ולא בעל פה. אלא אם אתם ממש מוכרחים.

==

ההרשמה לעדכונים מהבלוג נמצאת בתחתית העמוד הזה. אתם מוזמנים להירשם. אבל בזהירות, זה לא הטיפ השבועי: יש הרבה עדכונים.

אהבתם? שתפו את הפוסט
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

0
    0
    העגלה שלך
    העגלה ריקהבחזרה לחנות