האם שמים נקודה בתוך הסוגריים כשנגמר משפט?

האם שמים נקודה בתוך הסוגריים כשנגמר משפט?

אביטל שואלת: שמים נקודה בתוך הסוגריים כשנגמר משפט?

סחבק עונה:

התשובה לזה מורכבת. והבעיה היא לא רק בסוגריים, אלא גם עם מירכאות. בעצם, התשובה הכי טובה שלי לשאלה הזו היא: זו החלטה של המו”ל. (והיום, כולנו מו”לים.) או שאולי, (והיום, כולנו מו”לים).או מולים. או שרימפסים.

בעיתונים שבהם עבדתי, כמעט תמיד הנקודה היתה מחוץ לסוגריים והמירכאות. אישית, אני נוטה להחליט כל פעם מחדש. כשמדובר בציטוט, או בנושא שכל כולו בתוך הסוגריים, אני אוהב לשים את הנקודה בפנים, אבל אני ממש לא חושב שזו טעות להותיר אותה מחוץ לסוגריים.(במילים אחרות: אולי אני טועה, אבל אני עושה את זה את זה מממש כמו שאני מתבל: מנסה, טועם ומתקן עד שמצליח.)

באקדמיה כתוב:

סדר סימני הפיסוק בסביבת סוגרייםא. אם משפט שלם העומד לעצמו מוקף סוגריים – סימן הפיסוק שלו יבוא בתוך הסוגריים. למשל:

(1) בתחום המינוח המקצועי יש צורך להבטיח שלעולם יתורגם מונח מסוים באותו האופן בכל מקום, שהרי שני תרגומים עלולים להטעות את השומע משל כאילו נתכוונו לשני עניינים. (למשל אם יכתוב פלוני על “עצרת האו”ם” ואלמוני על “האספה הכללית” של האו”ם, הקורא שאינו בקי עלול להניח שיש כאן שני מוסדות שונים.)ב. כאשר הכתוב בין סוגריים מסתיים בסימן שאלה, בסימן קריאה או בשלוש נקודות, אין משמיטים את סימן הפיסוק הראוי לבוא לאחר הסוגריים. למשל:

(2) הלשון היא מעצם טבעה המוסד החברתי המשתנה במהירות רבה יותר ממוסדות חברתיים אחרים (ובייחוד הדברים אמורים בעברית בת זמננו!).ג. אין שמים פסיק, נקודה ופסיק, קו מפריד או נקודתיים לפני סוגריים.

אחרון ודי:

עורכי לשון הם אחלה. אם כתבתם ספר או מסמך מאז’ורי, אתם לגמרי רוצים עורך מצוין, ועוד יותר מזה עורכת מצוינת ונטולת אגו.

עם זאת, אני עובר על העורכים שלי ועורך אותם. אני רוצה את המילה האחרונה, כי חוקים מגבילים חירות, וכדי לכתוב כמו שאני רוצה לכתוב, צריך חופש מסוים.

תזכורת ספרים:

רק החדש: תכתוב תרוויח

תכתוב תרוויח יחד עם כתיבה אפקטיבית (מיפצע!)
צפריר בשן

צפריר בשן

מספר סיפורים, כותב ומנחה סדנאות כתיבה לעסקים.

אני עובד עם לקוחות גדולים וקטנים – כאלה שצריכים עזרה כדי לספר את הסיפור שלהם, לכתוב את התסריט, הנאום או את הפוסט שלהם ואפילו לשפר את המסרים שלהם. חוץ מזה, אני מדריך עסקים ואנשים שרוצים לכתוב ולהעביר מסרים בעצמם.

אהבתם? שתפו את הפוסט
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

0
    0
    העגלה שלך
    העגלה ריקהבחזרה לחנות