סדנאות כתיבה אפקטיבית חד פעמית

צפריר בשן עורך סדנאות כתיבה אפקטיבית וכתיבה עסקית במשרדי ממשלה מזה יותר מעשור. הסדנאות שלנו כבר הכשירו אלפי עובדים במאות ארגונים. רשימת הלקוחות כוללת את משרד ראש הממשלה ומשרד הביטחון, Google ו-Paypal, בנק לאומי ובנק הפועלים, עיריית תל אביב ועיריית הרצליה, מגדל, הפניקס ומנורה, בזק, Yes, מטריקס, איקאה, קוקה קולה, יוניליבר, שטראוס ועוד ועוד ועוד. הרשימה הזו כוללת גם אינספור עסקים קטנים ועצמאים שמשתתפים בתהליכי הכשרה חד פעמיים או מתמשכים.

במילים אחרות, אם צפריר עוד לא היה אצלכם, זה פשוט כי עוד לא הצלחנו למצוא זמן מתאים.

בין אם החברה שלכם צריכה להתמודד עם כתיבת מכרז, תפעול עמודי פייסבוק, הפעלת בלוגים מרובים, כתיבת בלוג חדש מאפס, הפצת מאמרים למגוון בלוגים וכלי תקשורת, מענה אונליין ללקוחות, סיכום אפקטיבי של פגישות, כתיבת דוחות הנהלה ודירקטוריון, מענה לפניות הציבור, אתר אינטרנט מורכב או כל אתגר כתוב אחר – רוב הסיכויים שצפריר כבר פתר בעיה דומה, והוא האדם המנוסה ביותר והמתאים ביותר להעביר את ההכשרה בתחום.

למעשה, אפילו עיתונים, מוציאים לאור וארגוני יוצרים ותסריטאים מזמינים באופן קבוע את ההכשרות של כתיבה אפקטיבית.

במילים אחרות, אם אתם זקוקים להכשרת כתיבה לעסק, הגעתם למקום האחד שבאמת יודע להקשיב לאתגר שלכם ולספק לו מענה חד פעמי או תהליך ארוך טווח.

דברו איתנו: bashanpr@gmail.com, 052-7294433

ואחרי שכבר הזמנתם, אל תשכחו שכתיבה זה לא הוקוס פוקוס. אתם צריכים הכשרת כתיבה ארגונית אמיתית. אתם צריכים קורס כתיבה עסקי ארוך וממושך. אתם צריכים תהליך. ומכיוון שלא תמיד יש זמן לכל זה, אל תשכחו להזמין את “כתיבה אפקטיבית” ו”תכתוב תרוויח”.

אל תשכחו, כדי שהאנשים שלכם לא ישכחו.

בסדנת הכתיבה היומית לומדים את עקרונות היסוד של הכתיבה האפקטיבית. הם מתאימים לאנשים שצריכים לכתוב בעבודה ובבית, במשרד ובפייסבוק.

  • סטורי טלינג: מה זה, למה זה טוב, איך עושים את זה ואיך סטורי טלינג איכותי משאיר אצלכם קוראים ולקוחות.
  • עקרונות יסוד: איך למקד את התוכן שלך במה שחשוב, איך לתפוס את הקורא שלך מהשורה הראשונה, איך להבין את קהל היעד שלך ולהתאים לו את התוכן, איך לא ללכת לאיבוד בתוך התוכן שלך, איך להפריד בין כתיבה לעריכה
  • עוד עניינים קריטיים: חמישה מ”מים ולמה הם טובים, למה פשוט זה חשוב, איך לכתוב משפט, איך לכתוב פסקה ומה הם הדברים שכדאי להימנע מהם כדי להגיע לתוכן אפקטיבי.

החממה לשיווק אפקטיבי

החממה לשיווק אפקטיבי באה לסגור את הפער בין היכולת המקצועית של עסק קטן לבין הכישורים השיווקיים שלו. היא מיועדת לא רק ללמוד, אלא בעיקר ליצור את מה שחסר לעסק כדי להעמיד על הרגליים מערך שיווקי שעובד בשבילכם, 24/7, 365 ימים בשנה.

הקורס כולל הכנה של כלים שיווקיים מרכזיים, כולל רשימת תפוצה, מגנט לידים, תכנים שוטפים לפייסבוק/בלוג וכלים אחרים לפי הצורך.

הקורס כולל שמונה מפגשים פיזיים ואינטרנטיים בני שלוש שעות (32 שעות אקדמיות)

האקדמיה לתוכן מיועדת להטיס את היכולות המקצועיות והשיווקיות של אנשי תוכן כדי להביא אותם לרמה הגבוהה ביותר בשוק. המטרה שלנו היא להוציא תחת ידינו אנשי מקצוע מעולים שמנהלים עסק איכותי ומצליחים לגבות תמורה גבוהה במיוחד על השירותים שהם מספקים. 

אנשי האקדמיה לתוכן ייצאו ממנה מצוידים בהכשרה מקצועית מקיפה לצד אסטרטגיה עסקית מהודקת, תיקי עבודות, משפכים שיווקיים ונכסים דיגיטליים אחרים

הקורס כולל 12 מפגשים פיזיים ואינטרנטיים בני שלוש שעות (48 שעות אקדמיות) 

“אני לא צריך את זה,” אני שומע לפעמים. או “אנחנו לא צריכים את זה. אנחנו אנשי מחקר, ואנשי מחקר לא צריכים להתעסק בכתיבה. העניין שלנו בכתיבה הוא טכני לגמרי. אנחנו לא אנשי תוכן”.

אומרים וטועים. למעשה, קשה להסביר כמה טועים. לפעמים אפילו צריך סדנת כתיבה או קורס כתיבה מתמשך כדי להסביר.

כתיבה היא קצת כמו הליכה. היא לא משהו שאתם צריכים להיות טובים בו, להצטיין בו. זה לא עובד ככה. כתיבה היא פשוט משהו שצריך: כמו תיק כלי רחצה, כמו מטאטא בבית, כמו ערכת קפה לטיול.

כתיבה היא יכולת שכמעט לא נותנים עליה את הדעת. בעצם, אנשים מבחינים בהעדר כישורי הכתיבה שלכם רק כשכבר מאוחר מדי. רק כשכבר כתבתם ויצא לכם משהו עילג, לא תקשורתי, לא מובן. רק כשהיתה לכם אפשרות להשיג משהו באמצעות תקשורת כתובה, באמצעות תוכן – אבל פספסתם אותה.

הכתיבה היא קצת כמו הליכה, מהטעם הפשוט שבלעדיה אי אפשר להגיע לשום מקום. בלעדיה איש לא יבין את התיעוד של הקוד שכתבתם, בלעדיה איש לא יוכל להעריך את עבודת המחקר שעשיתם, בלעדיה תיכשלו במבחנים בתנ”ך, ספרות, לשון, גאוגרפיה, פילוסופיה (כי לא הצלחתם להעביר את הידע שלכם), בלעדיה שירותי התמיכה הארגונית שלכם יזכו לשיימינג בפייסבוק, בלעדיה הפייסבוק שלכם ייראה כמו חוף נטוש, ללא רוחצים, בלעדיה איש לא יבין את התוכנית העסקית פורצת הדרך שלכם ואת תיאור המוצר שלכם, שהולך לשנות את העולם ולעשות מיליארדים על הדרך.

מכל הדברים שאתם יכולים ללמוד כיום, כתיבה היא כנראה היכולת הפשוטה ביותר והמורכבת ביותר, הבנאלית ביותר אבל ההכרחית ביותר – ובסופו של דבר זו שתשפיע יותר מכל ההתקדמות המקצועית והעסקית שלכם.

וכן, זו הסיבה שאתם צריכים סדנאות כתיבה עבור הארגון שלכם.

איך זה שאנחנו לא יודעים לכתוב

כל זה לא היה צריך לקרות.

לא היינו אמורים לעמוד כאן ולתהות האם להזמין סדנת כתיבה או קורס כתיבה מתמשך, האם אנחנו צריכים ללמוד כתיבה מחדש או לא. היכולת הזאת כבר היתה אמורה להיות מוטמעת בכל אחד מאיתנו, עוד מגיל צעיר, כבר מימינו הראשונים בבית הספר.

אבל מערכת החינוך בישראל (ובמקומות אחרים) לא עבדה קשה מספיק. לא התעקשו איתנו מספיק. לא לימדו אותנו די כיצד לתאר חפץ, אדם, אירוע או רגש; לא השקיעו מספיק כדי לחזק את היכולת שלנו לייצר טיעון משמעותי ולנמק אותו, להתמודד עם התנגדויות, לבנות טיעון על טיעון, להבחין בין סיבה לתוצאה, בין עיקר לטפל, להגדיר היררכיה של חשיבויות, לדעת מה לכתוב ומה לא לכתוב, אם לסייג ואיך לעשות את זה.

אפילו איך לענות לוואטסאפ בצורה מכבדת ומכובדת לא לימדו אותנו.

התוצאה, שני עשורים לתוך המאה העשרים: ישראלים לא מסוגלים להעביר את המחשבות והרעיונות שלהם בכתב, הם צריכים איש תוכן כדי לכתוב מה הם עושים לפרנסתם. וכשהם צריכים לכתוב כדי להשיג משהו, הם מוותרים מראש – אפילו אם הכתיבה הזו היא מה שמפריד בין ציון גבוה לכישלון, בין טיפוס במעלה הסולם הארגוני להיתקעות באותה מדרגה, באותו מקום – למשך שנים ארוכות, בין אבטלה לתעסוקה, בין עסק כושל למצליח, בין סטרט-אפ שנסגר לכזה שמגייס כסף ומתקדם בדרך אל האקזיט.

אדם שלא מסוגל להסביר איך הוא הולך לבצע משימה עבור לקוח או ארגון, ללא יקבל אישור (ותקציב) כדי לבצע את המשימה הזאת. אדם שיודע שהוא הולך להיכשל בהשגת האישור (או התקציב) מוותר מראש, נשאר במקום.

וכמובן, אי אפשר להישאר במקום. האוטומציה מושכת עוד ועוד כסאות מתחת לרגלינו, ומי שלא מתפתח ומתקדם במעלה הסולם – לומד, משכיל, מתקדם, מתפתח – נדרס תחת רגלי האוטומציה והרובוטיקה.

הרובוט שדפק אותי

מי לא מכיר את זה? את הרוב המכריע של התכנות כיום עושות מכונות, מנועים רבי עוצמה מבטלים את הצורך ברוב רובם של סוכני הנסיעות, הביטוח והמכירות. היחידים שמצליחים לשמר את המשרה או העסק הם אלה שיודעים להתקדם ולהתפתח – ולהשתמש באוטומציות האלו לטובתם. בשביל זה, צריך תמיד לדעת יותר, להכיר את האפשרויות החדשות ביותר בכל רגע נתון, להשמיש את הטכנולוגיות המתקדמות ביותר – ולתקשר את הידע הזה לציבור הלקוחות, שבטוח שהוא יכול להשיג הכל בחינם.

לתקשר, אני מזכיר לכם, זה לכתוב.

הכתיבה והרובוט, סיבוב שני

יש לי דוגמה נהדרת להתפתחות הזו בבית. אחד השירותים שאנחנו מעניקים הוא תרגום. אנחנו עושים את זה כבר שנים ארוכות. למעשה, היו לקוחות שתרגמנו עבורם כבר לפני יותר מ-15 שנה.

מאז, המחיר למילה שמוכן לשלם לקוח הלך ופחת. ופחת והלך. והלך ופחת. ואחרי זה ירד עוד קצת. הוא ירד כבר בעשרות אחוזים. למעשה, שנים אחדות אחרי  ש-google translate פרץ לחיינו, היו לקוחות שהודיעו שהם לא מוכנים לשלם יותר. “בגוגל זה חינם,” הם הסבירו לנו. “ביי!”

כמובן, ככל שנקפו השנים הם גילו שזה לא בדיוק. ושמה שאתה מתרגם בגוגל טרנסלייט חוזר אליך עם לקוח כועס, עם בוס שזורק אותך מכל המדרגות, עם שיווק שקורס לתוך עצמו. “אנחנו צריכים טיפונת עריכה,” הם הסבירו כשחזרו. ככה, בקטנה. “ובחצי חינם, טוב?” זה הרי כבר מתורגם.

בדרך כלל, חודשים אחדים אחרי שאמרנו להם לא והם נדדו בין מתרגמים רעים שיודעים להפעיל את גוגל טרנסלייט בדיוק כמוהם, הלקוחות האלה חוזרים. “קחו, תערכו, תכתבו מחדש, תעשו את ההתאמות לקהלי היעד כמו מי שממש מבין את מה שהוא עושה – ותשלחו אלינו חשבונית. וכן, אנחנו מוכנים לשלם יותר אם תעשו את זה מהר”.

תכתבו את זה טוב.

במילים אחרות, במאבק רווי האדם בין האדם למכונה, בין הנשמה לרובוט, היד הכותבת היא המנצחת בטווח הארוך. ואם היו אומרים את זה לחבר’ה בשליחות קטלנית, הם היו נפטרים משוורצנגר עם פתק בסרט הראשון – וחוסכים לנו את כל סרטי ההמשך.

במקום זה היה לנו ארנולד שוורצנגר בסדנת כתיבה.

אבל חשוב מזה, כתיבה היא יכולת שמאפשרת לכם להישאר מעל המים, להמשיך לעלות במעלה הסולם, להתרחק מהמשרות בשכר הנמוך ומהעבודות האפורות – ולטפס למקומות הרווחיים והכלכליים יותר. למשל, חברת התרגום שלנו מספקת היום שירותי תרגום, כתיבה ולוקליזציה לענקי בנקאות, השקעות, תיירות ועוד, שמוכנות להשקיע הון עתק עבור מישהו שלא רק יתרגם מצוין, אלא גם יוודא שהכתיבה מצוינת.

שיווק בלי כתיבה זה כמו שוחד בלי כסף

ומעבר לכך, כתיבה היא הכלי היסודי ביותר של השיווק. ושוב, השיווק הוא הכלי היסודי של אדם (או עסק) שיש לו משהו להגיד, שיש משהו להשיג, שיש לו מקום להתקדם אליו או יעד להשיג. 

אנחנו צריכים שיווק בכל מקום. כבר כילדים, אנחנו צריכים שיווק מצוין כדי להוציא מאבא 200 שקל ואישור לנסוע לפסטיבל מוזיקה בכנרת בשירות הצבאי אנחנו צריכים יכולת שיווק טובה כדי לצאת מארבע השעות שקיבלנו ביציאה ולהספיק להגיע לאוטובוס האחרון הביתה.

וככל שאנחנו מתקדמים בחיים, הכתיבה הופכת לכלי השיווקי מס’ 1 שלנו. הבת שלי ניצחה בתחרות הרצאות TED הבית ספרית שלה בזכות היכולת שלה לכתוב את ההרצאה טוב יותר. אבא שלה פגש כמה מהבחורות המהממות ביותר של תל אביב בניינטיז בזכות כתיבה מצוינת בצ’אטים של ימי ראשית האינטרנט. אמא שלה כתבה מצוין על סטרט-אפים, וללא הכתיבה המצוינת הזאת לא היתה פוגשת את העורך שאיתו היא התחתנה.

וגם אתם ככה: כתיבה יצירתית ויוצאת דופן תעביר אתכם על פני הררי קורות חיים שנראים אותו דבר, כתיבה מצוינת תוודא שהפרויקט שאתם מציעים יגיע לעיני ההנהלה, פוסטים  איכותיים בפייסבוק יביאו את המוצרים והשירותים שלכם לעוד ועוד עיניים, קופי מצוין יתפוס את תשומת ליבם ואהדתם של עוד ועוד לקוחות קיימים ופוטנציאליים. אין סוף לשיווק המצוין שאפשר להשיג באמצעות כתיבה איכותית.

תכלס, שיווק מצוין יאפשר לכם גם ללכוד את הבחור הכי שווה בטינדר או את הבחורה הכי מגניבה בטוויטר. בסופו של דבר, זו היכולת שלך ללכוד את תשומת ליבו ודמיונו של אדם אחר (או רבים אחרים) באמצעות כושר הביטוי שלך.

ובתוך הפטפטת האינסופית של הרשתות החברתיות, יכול להיות מאוד שזו היכולת החשובה ביותר שאתם צריכים לפתח. 

איך עושים את זה נכון

ללמד כתיבה במאמר אחד זה אקט שאפתני מדי. כתיבה לומדים לאט ובסבלנות. אין חוכמות ויש מעט מאוד קיצורי דרך. תכף נדבר עליהם.

ועדיין, כדי לעשות כמה שפחות טעויות, במיוחד בתקופת הלמידה, הנה כמה מכלי היסוד שעומדים מאחורי כתיבה שיווקית איכותית וכתיבה לרשתות החברתיות בכלל ולפייסבוק בפרט.

השורה הראשונה

כמה זמן לוקח לכם להחליט האם לעבור לפוסט הבא בפייסבוק או ללחוץ על “קרא עוד”? כמה זמן אתם מתעכבים על שורת הנושא של אימייל חדש? על ציוץ חדש? התשובה המדעית היא 1.7 שניות, אבל זו תשובה מדעית מלפני שנים אחדות. הזמנים האלה הולכים ומתקצרים, וזה נכון שבעתיים אם אתם כותבים לקהל צעיר. 

מה שאומר שאתם יכולים להיות אלתרמן בשורה השנייה. זה לא יעזור לכם אם השורה הראשונה שלכם לא הייתה טובה מספיק, עניינית מספיק, מצחיקה מספיק, פרובוקטיבית מספיק, מסקרנת מספיק. יש לכם בדיוק שורה אחת, משפט אחד כדי להשיג את תשומת הלב של הקורא שלכם.

הדרך הטובה ביותר לעשות את זה היא להתחיל בסיפור: מסקרן, מצחיק, משעשע, דרמטי, טראגי. איך עושים את זה? יש מאמר (קצר) גם על זה.

(ואל תשכחו: אם הפתיחה שלכם היא כזו שקראתם כבר המון פעמים, משהו כמו “כולם יודעים ש”, “אין ספק ש”, “מכירים את זה ש”, “אני לא בן אדם ש” או כל פתיחה לעוסה אחרת – אתם מפסידים את רוב הקוראים עוד לפני המשפט השני.)

הנושא הבודד

עד שנלמד טוב יותר איך לייצר היררכיה נושאית איכותית, איך להבדיל בין עיקר לטפל, איך לכתוב גם זוטות מעת לעת, אבל להתרכז בחשוב, רצוי מאוד להתחיל מנושא אחד לכל יחידת תוכן שאתם כותבים.

מה זה אומר? שעדיף לא לכתוב על שני דברים, ובוודאי שלא על יותר מזה. אם אתם מוכרים מכנסיים וכדורי רגל, מוטב לכם לכתוב אייטם נפרד לכל אחד מהנושאים. אם יש לילד שלכם בר מצוה ולילדה שלכם מסיבת סיום, מוטב לכתוב אייטם נפרד לכל אחד מהנושאים. אם אתם מפרסמים את הספר החדש שלכם, מוטב שלא תכתבו באותו טקסט בדיוק על הספר הישן שלכם, או על סדנת הכתיבה שאתם משיקים השבוע.

תפרידו. אייטם אחד לכל נושא.

למה? כי הקשב של הקורא שלכם מוגבל. הוא רוצה להבין על מה מדברים איתו בהקדם, ואחרי שהבין, הוא רוצה להבין מה הוא יכול לעשות בנדון. האם אתם רוצים ממנו משהו, האם יש לו מה להרוויח מהתוכן שלכם כו’. אם מתגנב לתוך מהלך הקליטה הבהול וחסר הסבלנות הזה נושא נוסף, הקורא שלכם מתבלבל. 

מה אתם רוצים? מה הנושא של הטקסט הזה? אתם מדברים על מוצר אלף או מוצר בית? אתם כותבים על הילד או על הילדה, על הבר מצוה או על טקס הסיום, אתם רוצים למכור לו ספר חדש או ספר ישן?

הקורא שלכם לא התבלבל ככה סתם. הוא התבלבל כי אתם בלבלתם אותו. אתם לא הבהרתם לא מה שחשוב. מה העיקר. וזכרו, בכתיבה מודרנית, ובפרט בכתיבה לדיגיטל, אם זה לא חשוב, אם זה לא העיקר – מוטב שלא תכתבו את זה כלל.

אז לא לשכוח. נושא אחד. זה הכל. הנושא הבא יחכה ליחידת תוכן אחרת.

על מה אתם כותבים בדיוק

הדרך הטובה ביותר לשמור על פוקוס, לא ללכת לאיבוד, לא להתקשקש בפרטים שוליים ובעיקר לא לשכוח על מה אתם כותבים (מה שקורא לרוב הכותבים ברשתות החברתיות) – היא לכתוב לעצמם תזכורת בתחילת הטקסט. 

ככה (למשל): “אני כותב עכשיו מאמר על החשיבות של לימודי הכתיבה”. או, “אני כותבת טיפ על הדברים שכלבים הכי אוהבים לעשות בטיול הבוקר שלהם”.

כשיש לי משפט ממקד כזה, אני לא נסחף בדוגמאות. אני לא נזכר בדברים שקשורים לדברים שקשורים לדברים שקשורים, אני חוסך ב”אגב” ו”כאמור” ו”ככתוב”. אני מתרכז בנושא עצמו ובפרט בעיקרי הנושא. כשאני סוטה – אני מוחק. כשאני מתרחק – אני מוחק וכשאין לי יותר מה להגיד על הנושא עצמו – אני יודע שהגיע הזמן לכתוב מאמר אחר על נושא אחר.

אל מי אתם כותבים?

מהו הקהל היעד שלכם? מי האנשים האלה? בני כמה הם? הם גברים? נשים? גם וגם? מה הם אוהבים לעשות? למה הם קוראים את מה שאתם כותבים? במה הם עובדים? יש להם ילדים? מה הם אוהבים לעשות?

ככל שאתם מכירים את הקהל שלכם טוב יותר, ככל שאתם מבינים טוב יותר אל מי אתם רוצים לדבר ומה השפה שלהם – ככה המסרים שלכם ייקלטו טוב יותר.

תערכו בסוף (עיקרון ההפרדה)

קשה להתחיל לכתוב. לא רק לכם. לכולם קשה. לסופרים קשה, לכותבים מקצועיים. לכולם כולם. קובץ וורד ריק, קובץ גוגל דוקס ריק, דף לבן חלק שמחכה למילה הראשונה – כולם קשים לכל כותב. 

ולא רק זה, גם אחרי שהתחלתם לכתוב, אחרי שעצרתם יהיה לכם קשה להתחיל מחדש. אפילו אם הפסקתם לדקות קצרות. הוצאתם את הכלב? אתם צריכים להתחיל מחדש. הבאתם ילד מבית הספר? אתם צריכים 

להתחיל מחדש. הלכתם להכין קפה? אתם צריכים להתניע מחדש. חזרתם לקרוא את חמשת המשפטים האחרונים? נכון, אתם צריכים להתחיל מחדש.

ולכן, אל תחזרו אחורה. אל תלכו לקרוא. אל תלכו לבדוק את עצמכם שוב ושוב ושוב. אתם לוחצים על הברקס. שוב ושוב ושוב. תשאירו את הרגל על הגז. אל תלחצו שתי הדוושות ביחד. זה רע לאוטו וזה רע גם לתוכן שלכם.

שנים אחרי שכתבתי את המשפט הזה, שלחה לי תלמידה קטע של עמוס עוז:

“לכתוב זה כמו לנהוג כל הזמן עם רגל אחת על הגז ורגל אחת על הברקס. הרגל על הגז עשויה מתמימות, מהתלהבות, מחדוות הכתיבה. הרגל על הברקס עשויה ממודעות עצמית וביקורת עצמית”.

אז הנה, ניתלה באילן גבוה גבוה ונזכיר: כתיבה היא יצירה. היא לקחת שום דבר ולברוא ממנו דבר מה. ועריכה? בדיקה עצמית? זו פעולה יומיומית הרבה יותר, כמעט עבודה שחורה. אתם חייבים לערוך. התוכן שלכם לעולם לא יעמוד בסטנדרטים סבירים ללא זה – אבל לא תוך כדי כתיבה.

אל תערבבו.

אז נתחיל כל יום להתעמל

עם כל הכבוד לחוקים, יש דברים שצריך לעשות כדי לכתוב היטב. הראשון שבהם הוא לכתוב. וככל שתכתבו יותר, כך תלמדו מהר יותר. ההמלצה שלי? כל יום. אם אפשר, 500 מילה ביום, או 300. או רק 100. 

כן, זה קשה. כן, זה מתיש. כן, אין לכם על מה לכתוב. אבל אין  ברירה.

אתם חייבים לכתוב. הרובוטים רודפים אחרינו, ואתם רוצים לשמר את היתרון שלכם. אתם רצים להיות האדם היצירתי שכובש פסגות, שמספק פתרונות.

כמובן, אם אתם מסתפקים בעבודה במקדונלדס או בשליחויות, אתם פטורים מהתרגול. אתם גם יכולים להצטרף לסדנת כתיבה. זה יכול לחזק אתכם לאורך תקופת הסדנה.

סוד סודי לסיום

עוד דרך לשפר מאוד את הכתיבה בזמן קצר, היא לקרוא. 

ככל שתקראו יותר, תכתבו טוב יותר. שום דבר בעולם לא יפתח לכם את יכולת הכתיבה כמו קריאה. הקריאה פותחת עוד ועוד אפרויות, חושפת אתכם לעוד ועוד אופקים, מלמדת סגנונות, כלים, דמויות, סיפוריות. בקיצור, קריאה זה כמו סדנה מקצועית, אבל כזו שלא הולכת לשום מקום. שנשארת. לתמיד.

זכרו: ככל שתקראו יותר ספרים, ככל שתקראו יצירות משמעותיות יותר – כך תפתחו את כישורי הכתיבה שלכם, וגם תלמדו על כל הדברים הנפלאים שבהם על הדרך.

ויש גם קונץ: למי שקשה להתחיל (ולרבים מאוד קשה להתחיל. אפילו לי קשה לפעמים, ואני קורא כבר יותר מארבעים שנה), מומלץ מאוד להאזין לספרי אודיו. הם נגישים הרבה יותר, גם לאנשים שלא מתורגלים בקריאה. וחוץ מזה אפשר להאזין להם גם כשעושים דברים אחרים. כמו ריצה. כמו חדר כושר. או כלים. או כביסה. 

סוד אחרון בהחלט

ולבסוף, למי שכותב קורים דברים. וזה לא במקרה.

מי שכותב מתעכב. מי שכותב לועס את קצה העיפרון, או את קצה המקלדת, וחושב על דברים. חושב על רעיונות, חושב על ניסוח, נלחם להיזכר במילה שאבדה לו, בביטוי ששכח. 

כתיבה עושה מחשבות ועושה סדר במחשבות. היא כלי להרהור מעמיק בנושא שעל הפרק, היא כר לרעיונות והיא כלי לפיתוח רעיונות. היא מאפשרת לשתף פעולה סביבה, בקידום של עניין משותף, פרויקט, חלום.

כתיבה היא כלי הלמידה החשוב ביותר המוכר לאדם, והיא הדרך הטובה ביותר להוציא מחשבות לטיול ולהשיב אותן ספוגות בהרהורים ורעיונות חדשים, היא מאפשרת אגירה של מידע, מחזקת שמירה בזיכרון ושליפה מתוכו. אם יש הפך לביטול זמן ודחיינות – הרי זו הכתיבה.

היא החברה הכי טובה שלכם והכלי הטוב ביותר שלכם להמשך החיים, בין אם אתם בני שבע או שבעים ושבע.

שבו. שבו לכתוב. זה טוב. אתם יכולים להצטרף לסדנת כתיבה כדי לעבוד על השריר, או לקורס כתיבה ארוך כדי לצבור קילומטראז/ – אבל אתם לא באמת חייבים.

כל מה שאתם צריכים זה להתחיל.

0
    0
    העגלה שלך
    העגלה ריקהבחזרה לחנות