עשרה טיפים לכתיבת עשרה טיפים

עשרה טיפים לכתיבת עשרה טיפים

מכירים את הסיפור על הצפרדע והעקרב? זה הולך ככה, העקרב רוצה לחצות את הנהר אבל לא יודע לשחות. אז הוא מבקש מהצפרדע להעביר אותו לצד השני. הצפרדע שומעת אותו, מסתכלת עליו רגע ובסוף אומרת לו, “זיבי אני משתתפת עוד פעם בסיפור הזה. רוצה טיפ? תמצא עבודה אחרת כי גם אתה טובע בסוף.”
“אוי, גם את עם הטיפים הנוראים האלה,” נאנח העקרב – ועוקץ את עצמו.
והנה, במיוחד בשבילכם, עשרה טיפים על איך לכתוב טיפים, כדי שלא יתאבדו לכם עקרבים:

1. עדיף לכתוב פחות. נגיד, שלושה כללים. או חמישה. או שבעה כללים. עשרה זה ים.

2. אם הלכתם על עשרה כללים, כתבו אותם קצרים, אחרת זה הולך להיות ארוך נורא.
3. אם כתבתם אותם ארוכים למרות שאמרתי לעשות את ההפך – לא נורא: זה פחות פייסבוקי, אבל גוגל יאהב אתכם.
4. גוונו מדי פעם בטיפ משעשע, למשל, הסבירו איך לקנח לפיל מצונן את האף*
5. נסו לכתוב באותו גוף ובאותו זמן (למשל: עשו, קיפצו, כיתבו, רסקו. או: תעשי, תלכי, תבואי, תזוזי), אבל אל תשכחו לקרוא מה שכתבתם. לפעמים, הישארות בגוף ובזמן קבועים הופכת את הטקסט לשעמום תחת. שעמום תחת הוא פחות מומלץ.
6. חברים יתקשרו, אפליקציות יצפצפו, ילדים יצרחו, ראשי ממשלה יאשימו את התקשורת. זה הכל כדי להסיט אתכם מהניסיון חסר הסיכוי לכתוב את עשרת הטיפים שלכם. אל תוותרו! ויותר מזה, אתם הולכים להרגיש שאין לכם, שאי אפשר, שצריך להפסיק, שאולי מחר. אל תוותרו.

7. תכננו מראש על מה תכתבו. אחרת אתם צפויים לאבד את ההכרה בטיפ השמיני.

8. נסו להמשיך לכתוב טיפים על הנושא שלכם ולא לכתוב מסביב. במקרה שלי, יכולתי לבחור לכתוב איך לקדם טקסט של עשרה טיפים, או על זה שמוטב לכתוב טקסטים כאלה רק מדי פעם ולא באופן קבוע. אבל אני חושב שהצלחתי להימנע מהמטא ולהישאר בעיקר – מה לכתוב ואיך.
9. דאגו שיהיו גם חוקי “עשה” בטיפים שלכם, ולא רק חוקי “אל תעשה”. אתם עומדים לגלות שהרבה יותר קל לכתוב “אל תעשה”, אבל אלה טיפים פחות מועילים. הקוראים שלכם צריכים לדעת מאיפה להתחיל ולאן להמשיך, ופחות מזה ממה להימנע.
10. ודווקא כשתכתבו את העשירי תיזכרו בעוד טיפים טובים שהשארתם בחוץ. המשיכו לכתוב אותם. אחר כך תחליטו אם למחוק כמה מהרשימה ולהישאר עם עשרה, או לשמור אותם לעשירייה הבאה. לא יודעים לכתוב את העשירייה הבאה? נו, שבו לקרוא את הרשימה הזו עוד פעם!

* עם הרבה הרבה טישו.

קריאה לשת”פים
רוצים להיעזר ולעזור? אני מחפש עוד קהלים, עוד מצטרפים לרשימת התפוצה שלי, עוד ארגונים, איגודים, רשויות וקבוצות להרצות אצלם ולהעביר להם סדנאות. אני מחפש גם סוכן יעיל שיודע לקדם פעילויות של סדנאות והרצאות, ובעלי מקומות שיודעים להביא קהלים להרצאות.
אם אתם חושבים שתוכלו לסייע, אני מציע ספרים לחלוקה לרשימות התפוצה שלכם (ספר אחד לכל חמישה משתתפים) ולעתים אפילו השתתפות חינם בסדנאות שלי.
דברו איתי. המייל שלי הוא bashanpr@gmail.com. הטלפון: 052-7294433.

משהו קטן וסודי

זהו זה להיום. כלומר, כמעט זהו זה. חייב לספר לכם משהו: בסנטרל פארק בניו יורק יש גן חיות קטן קטן. יש שם כלבי ים ופינגווינים קטנים ושתי דובות גריזלי מהממות ונמר לבן אחד.
כלומר, אולי יש שם נמר לבן אחד. נמרים לבנים הם מומחים להסוואה. הניסיון לחקור אותם כושל שוב ושוב כי אף אחד לא מצליח למצוא אותם.
וככה, בסנטרל פארק בניו יורק, יש נמר לבן. אולי. כתוב שיש. אבל אף אחד לא יכול למצוא אותו.

אולי אולי יש כאן מוסר השכל. נראה לי שיש. אני עדיין מחפש אותו.

תודה שאתם קוראים. הרבה אהבה.
אהבתם? שתפו את הפוסט
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

0
    0
    העגלה שלך
    העגלה ריקהבחזרה לחנות