שבע מילים שיכולות לקלקל כתיבה

שבע מילים שמקלקלות לכם אתה מה שאתם רוצים להביע בכתיבה שלכם

אהלן אהלן,

כשהייתי קטן קטן, ככה, בגודל של קבוק, ניגשה אלי מורה לעברית ואמרה לי, “צפריר, הכתיבה היא עיסוק נשגב. לא כל אחד יכול לכתוב. צריך אדם שיהיו לו כישרון, ניסיון, התמדה ואולקוס, אחרת חבל לו לנסות.”

נעצתי בה מבט מלא הערצה, ועניתי: “זיבי”.

כל אחד יכול. לרוב האנשים אין שגיאות כתיב חמורות מדי והדקדוק שלהם גם בסדר. הרוב גם כותבים לא רע רוב הזמן. יש רק בעיה קטנה אחת: מדי פעם הם מגניבים פנימה מילה לא נכונה – ומחרבים את זה. מחרבים את עמוד הנחיתה, מחרבים את הפוסט, מחרבים את ההודעה הפרטית בג’יידייט, מחרבים את הרזומה. מחרבים את הפאסון והנראות שלהם ברשת. ככה, במילה אחת. 

אז כדי שלא תחרבו לעצמכם, הנה רשימה קצרה של מילים לא טובות. אם לא תשתמשו בהן, או לפחות תשתמשו בהן פחות, אולי סוף סוף תמצאו בת זוג. או עבודה. או עוקבים בטוויטר. או לייקים. בינינו, גם לייקים זה נחמד:

הביא – הביא הוא אחד הפעלים המשומשים ביותר בעברית. הוא מחליף את נתן לי, החטיף לי, עשה לי, הדליק לי, שלח לי, העניק לי ועוד ועוד. כשפועל אחד מחליף המוני פעלים אחרים – הוא מעיד על אוצר מילים דל. לא טוב.

בא לי – כמובן, בא לי הוא מקרה פרטי של הסעיף הראשון, אבל מדובר במקרה קשה במיוחד. אני רוצה, מתחשק לי, אני שואף, אני מקווה – כולם כולם הושלכו לפח המסריח והמפונק של בא לי. תעשו לעצמכם טובה, תזכרו: לא בא טוב, בא לי.

לרשום – זאת מילה מצחיקה במיוחד, כי היא ניסיון דפוק להחליף את לכתוב בפועל ממשלב גבוה יותר. העברית מאפשרת את זה, אבל יש כוכבית בלתי נראית: כל פעם שאתם אומרים או כותבים לרשום במקום לכתוב – אתם מאבדים קורא. או שמונה. או שמונים.

ליצור – בואו אני אעשה לכם סדר: אתם יכולים לכתוב, לערוך, להכין, לבשל, לביים, להפיק, להמציא, לפתח. כשאתם מחליפים את כל הפעלים האלה בפועל בודד, אתם מרדדים את השפה שלכם. וזה רע. זה רע לזיווג, זה רע לעבודה, זה רע לפרנסה. זה רע אפילו ליצירה. במיוחד אם אתם בביזנס של התוכן.

סתם – כל פעם שאתם סתם דוחפים את הסתם הזה למשפט שלכם, אתם אומרים: זה משפט סתמי, זו פסקה סתמית, זה תוכן סתמי, אני בן אדם סתמי. לא חראם? ככה סתם?

עומל, עומלת, עומלים – זאת פשוט שגיאה בעברית. חד וחלק. אנשים מנסים להישמע חכמים ויוצאים עילגים. דברו כמו בני אדם, ולא כמו שאתם חושבים שבני אדם מסוימים אולי צריכים לדבר. אתם עמלים ולא עומלים. ועדיף פשוט לעבוד. ולרדת על מעמול.

מדהים – מילה לגיטימית לגמרי, אבל היא כל כך חבוטה ומשומשת, שכבר באים איתה ערכים שליליים, ובראשם: “באמת? זה שם התואר הכי יצירתי שיש לך?”

יאללה, די להיום. שיהיה לכם יום קצפת ודובדבנים.

צפריר

ואם זה לא סימן

שהמצב ממש מצוין,

שנגמר ניסן ותיכף כבר יהיה סיון,

הרי ששום דבר כבר לא מובן

וכנראה בורח לי סידן.

#לב

צפריר

צפריר בשן

צפריר בשן

מספר סיפורים, כותב ומנחה סדנאות כתיבה לעסקים.

אני עובד עם לקוחות גדולים וקטנים – כאלה שצריכים עזרה כדי לספר את הסיפור שלהם, לכתוב את התסריט, הנאום או את הפוסט שלהם ואפילו לשפר את המסרים שלהם. חוץ מזה, אני מדריך עסקים ואנשים שרוצים לכתוב ולהעביר מסרים בעצמם.

אהבתם? שתפו את הפוסט
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

0
    0
    העגלה שלך
    העגלה ריקהבחזרה לחנות