איך לכתוב טוב

איך לכתוב טוב

תיכף נדבר על איך לכתוב טוב, אבל קודם תארו לעצמכם.

(וכן, צריך להגיד “איך לכתוב היטב”. גט אובר יורסלבס. ותארו לעצמכם.)

תארו לעצמכם שאתם הולכים ברחוב, וככה אאוט אוף דה בלו עוצר אתכם תנרגול. כדי לשוחח. ברור לי שזה קורה לכולכם מדי פעם, אחרת לא הייתי מעלה את התרחיש הזה, כן? בקיצור, התנרגול, בואו נקרא לו פרויקה, הוא תנרגול רעים להתרועע. וככה, אחרי שהוא שואל מה שלומכם ואיך הבריאות והילדים והפרנסה, הוא פוצח במונולוג:

“העניין אתי זה שאני תותח. אנשים הרבה פעמים שואלים את עצמם בבית, כשהם נוגעים בעצמם, איך זה שפרויקה הוא כזה תותח? ובשביל זה אני פה מדבר איתך, כדי להסביר.”

ולמה נזכרתי בפגישה ההיא שלי עם פרויקה באיזה ערב יפה של סוף אפריל? כי השבוע מישהו ביקש משוב על הכתיבה שלו בקבוצה של כתיבה אפקטיבית. הוא כתב שם, בן היתר:

“מטריקסים של דינמיקות חברתיות התעבדו אצלי כחשיבה אוטומטית עוד לפני שניגשתי, עוד לפני שהתחלתי משהו. ידעתי לאן כל כיוון רוח מוביל. ומהר מאוד אנשים החלו להסתכל עליי ואמרו: ‘הוא סוג של גאון אינטרקציות, גורו של קשרים בינאישיים’. למה? כי ידעתי מה כל דבר אומר.”

ניסיתי לתת על זה משוב. באמת שניסיתי, אבל לא כל כך הצלחתי. זה היה טקסט עם כל מני סוגים של בעיות, והתקשיתי למצוא את ההיררכיה הנכונה ואת הטון הנכון בלי להיות פוגעני. חוץ מזה שהטקסט הזה עצבן אותי.

יומיים אחורי זה

כן, אחורי זה. ככה מתחשק לי.

בקיצור, הבוקר הלכתי לקרוא מה המטרות של כל העניין הזה של כתיבה אפקטיבית. מצאתי איזשהו טקסט שכתבתי על לעזור לאנשים לצאת מהכלוב שלהם, לשנות את הדרך שבה הם מתבטאים וחושבים שצריך להתבטא. גם ברשת חברתית וגם מחוצה לה. וכמו שאני קורא את הצהרת הכוונות המייגעת הזו אני שומע את האסימון נופל.

הנה המשוב:

הכתיבה שלכם משנה. משנה מאוד. אבל הרבה הרבה קודם משנה מי אתם. איזה בני אדם אתם. האם נעים להיות אתכם או מטריד? האם אתם מכבדים גבולות או לא? האם אתם מבינים שאנשים רוצים לשמוע על עוד דברים או שאתם מאלה שלא מפסיקים לדבר על עצמם? כמה אתם בוגרים? כמה אתם מפותחים רגשית?

תוך כדי שאני כותב את זה אני נזכר במישהו שישב עם ידידה לפני שבוע ואכל לה את הראש במשך שלוש שעות על נסיעות לחו”ל ועל “הייתי שם” ו”הייתי פה”. איזה תחת של טיפוס.

(זה הייתי אני. אתה יכול להיות נחמד בדרך כלל ובלתי נסבל מעת לעת, אפילו שאני חושב שאני יודע איך לכתוב טוב.)

אז איך לכתוב טוב


וזה המשוב: תהיו בני אדם, לא מטוס ולא שדה תעופה. אם תעופו על עצמכם בתוכן שלכם, תאבדו את הקוראים שלכם. זה מעצבן אותם, מרתיע אותם, מרחיק אותם. תשאלו שאלות מדי פעם במקום להיות כותל של פתרונות. אם אתה לא פגיע, אם את לא נגישה, אם אתה לא טועה, אם את לא קצת דפוקה – אתם הרבה הרבה פחות מעניינים.

אהבתם? שתפו את הפוסט
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

0
    0
    העגלה שלך
    העגלה ריקהבחזרה לחנות